su sözlüğü

Su sözlüğü. su sözlük. su ile ilgili kelime, kavram, sözcük vs…  anlamları, su ile ilgili. 

 Sizler de yazarak destek olabilirsiniz.

Ana bayii, bölge bayisi, tali bayilikler ne demektir

   Ana bayii nedir? bölge bayiliği nedir, Tali bayilik ne demektir ? Bir su tesisinin Bir bölgedeki merkez dağıtım yeridir. Örneğin; x Marka su şile’den çıkıyor. Bu Tesis istanbul’da da su satacak. İstanbul ilinde bir veya daha fazla anabayii-bölge bayisi (veya distribütörlük) oluşturuyor. Bu merkez dağıtım yeri kendisine alt bayilikler oluşturuyor. Suları toptan getirerek buradan diğer bayilere dağıtım …

Sayfaya bak »

Damacana

 Damacana nedir ?   Damacana; Polikarbondan (PC) yapılmış su saklama kapıdır.  Piyasadaki damacanalar genellikle 19 litreliktir.   Damacananın hammaddesi plastik değildir, polikarbon su için daha ideal bir maddedir.   Çok eski değilse, uygun şartlarda saklanırsa gayet güzel bir ürün.      

Sayfaya bak »

Damacana emniyet bandı

 Damacana emniyet bandı nedir ? emniyet bandı hakkında bilgi. Emniyet bandı; dolumda damacana kapağının üzerine takılan, kapağın etrafını saran jelatin sargıdır.  Bu jelatin damacana dolumu sırasında makinada takılır ve tüketici tarafından açılır.   

Sayfaya bak »

Damacana tutacağı

Damacanaları kolay taşıyabilmek için düşünülmüş, üretilmiş aparat.  Günümüz damacanalarında kulp gibi bir şey yok biliyorsunuz.  Bu şekilde taşınabilmesi çok zor oluyor. işte yapılan bu tutacakla kolay taşınabiliyor.   Bu aparat ”tutaç” ”elcik” ”damacana taşıma aparatı” ”Damacana taşıma sapı” diye de anılıyor.     Aşağıda gördüğünüz fotoğrafta damacana tutacağı.

Sayfaya bak »

Debi

Debi nedir ?  Debi hakkında bilgiler Bir diğer adı ‘akım’dır. Debi; suyun akış hızıdır. Suyun bir noktadan bir saniyede geçiş miktarıdır.   ”Hacimsel debi”, ”kütlesel debi” diye kategorilendirilir.

Sayfaya bak »

FR

 FR nedir? Fransız sertliği. Suyun sertlik derecesi FR olarak belirtilir.  

Sayfaya bak »

Galon

GALON NEDİR  Sözlük anlamı; Silindir biçiminde metalden büyük kap imiş ve akaryakıt taşımada kullanılıyormuş. > Bir hacim ve sıvı ölçü birimidir. 

Sayfaya bak »

Huni

Huni nedir ? Huni hakkında bilgi.  Huni, Ağzı dar olan bir kaba sıvı boşaltabilmek için icad edilmiş bir aparat. Damacanalar için yapılmış olanları da var. Damacana hunisi şöyle bir şey;  

Sayfaya bak »

Litre

Litre nedir ?  Litre hakkında bilgi Litre Bir sıvı hacim ölçüsü birimidir. Zannedildiği gibi lt. değil, L olarak yazılır. Bir litre, bir desimetreküpe eşittir. Litre sözcüğü, fransız ölçü birimi litrondan gelmektedir. Bir litre, 1000 mililitredir. Piyasadaki damacanalar 19 litredir. Polikarbon damacanalar standart 19 litrelik diyebiliriz.  

Sayfaya bak »

Sanitasyon

Sanitasyon nedir ? Sağlık için alınan önlemler, uygulanan prosüdürlerin tamamını ifade etmek için sanitasyon kelimesi kullanılır. Hijyen ya da temizlik sanitasyonun alt kategorileri diyebiliriz.      

Sayfaya bak »

Sebil

Sebil nedir ? sebil hakkında bilgiler.  Bedava, ücretsiz.  Ücretsiz olarak dağıtılan içecekler için kullanılır daha çok. Daha doğrusu eskiden kullanılıyordu. Şimdilerde pek kullanılmıyor.   Bir de su sebili var.  Su sebili; sıcak ve soğuk su sağlayan elektrikli eşya.  Damacananın üzerinde ters durduğu alet.  

Sayfaya bak »

Su istasyonları

Su istasyonu/istasyonları nedir? Bir zamanlar Sular, Su satış yerlerine tankerle getirilir, oradan bidonlara pompalarla doldurularak evlere servis yapılırdı. Sucu dükkanlarında büyük su depoları bulunurdu.  Benzin istasyonlarındaki gibi pompalarla doldurulduğu için  ’ ‘SU İSTASYONU” şeklinde anılmaya başlandı. Daha sonra bu sistem kaldırıldı ve su dolum tesislerinde pc. Damacanalar ile otomatik doluma geçildi. İşte su istasyonu tabiri de buradan kaldı. …

Sayfaya bak »

Sucu

 Sucu nedir ?  Su taşıyan ya da su satan kimse. > Saka.   

Sayfaya bak »

Bulanıklık

Suda bulanıklık nedir ? İçme sularında bulanıklık belli standart değerlerde olması gerekmektedir. Tabi ki içme suyu duru-berrak bir görüntüye sahip olmalı. Damacana veya pet suların üzerinde (Damacananın üzerindeki etikette) ”gösterge parametreleri” başlığı altında, o suyun bulanıklık miktarı belirtilir. Bulanıklık: ”Suda bulunan askıda katı maddelerden ileri gelen bir problemdir. Çamur, kum, çöken tuzlar v.b. Ölçü birimi NTU’dur.”

Sayfaya bak »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>